64381920
Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

 

Telefony alarmowe
W razie wypadku dzwoń pod numer 911 z telefonu komórkowego lub stacjonarnego.

Twoje połączenie zostanie przekierowane 
do odpowiednich służb (policji, straży pożarnej lub służb medycznych).

 

Dożynki 31.08.2015

 

W dniu 31 sierpnia 2015 roku w Żabnie odbyły się parafialno -gminne uroczystości dożynkowe. Obchody rozpoczęły się uroczystą dziękczynną mszą świętą odprawioną w podziękowaniu za ciężką pracę rolników i tegoroczne plony - przez ks. proboszcza Waldemara Babicz, który bardzo serdecznie podziękował wszystkim obecnym, a przede wszystkim rolnikom za ich codzienny trud włożony w pracę na roli, za przyniesione dary ołtarza i piękne wieńce dożynkowe.

 Po mszy św. korowód dożynkowy wraz z uczestnikami przemaszerował na boisko sportowe w Żabnie , gdzie odbyła się świecka część dożynek. W korowodzie brała również udział grupa Teatralno Muzyczna " Happy " ubrana w stroje ludowe , która jechała pięknie przystrojonym traktorem

 Na miejscu , jak tradycja głosi , Sołtys Agnieszka Gorzyńska podzieliła się chlebem dożynkowym z mieszkańcami. Swoje stoisko miało również Stowarzyszenie Kultury i Rozwoju Wsi Żabinko . Panie ze stowarzyszenia przygotowały pyszne dania , można było skosztować

" chłopskiego garnka " a także pyry z gzikiem , miały również różne przetwory własnej roboty.

 Wieniec dla wsi Żabinko w tym roku wykonało Sołectwo wsi Żabinko i Stowarzyszenie Kultury i Rozwoju Wsi Żabinko .

 

 Dożynki to jeden z najpiękniejszych i najwymowniejszych dni każdego rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy.

Dożynki są pełną symbolicznej wymowy uroczystością, która na trwałe wpisała się w tradycję obchodów święta plonów. Są ukoronowaniem wielomiesięcznych starań o to, by plony były jak najobfitsze.

Dożynki mają długą tradycję na ziemiach polskich. Obchodzono je już w XVI wieku, kiedy rozwinęła się gospodarka folwarczno-dworska. Na przestrzeni wieków obrzędy dożynkowe zmieniały swój charakter. Jednak tak dawniej jak i dziś dożynki są ważne, bo przypominają, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach polski chleb. Życzymy Wam mieszkańcy, aby nigdy nie zabrakło nam tego najważniejszego symbolu dożynek – chleba.

 

                                                       Aleksandra Hoffmann

 

*******************

Galeria mediów

 ******************************************

Dożynki 2014

 

Tradycyjnie dnia 24 sierpnia 2014 r odbyły się Dożynki Parafialno-Gminne w Żabnie.

W pierwszej kolejności odbyła się uroczysta msza św. na której dziękowaliśmy za zebrane plony. W korowodzie Dożynkowym dotarliśmy na boisko w Żabnie.

W tym też korowodzie udział wzięła Grupa Teatralno – Muzyczna ,,Happy,, z Żabinka w strojach ludowych jadąc pięknie przystrojonym w zboże traktorkiem.

Swoją obecnością i tańcem ludowym młodzież z Grupy ,,Happy,, umiliła wszystkim gościom czas dożynkowy.

Panie z powstającego Stowarzyszenia Kultury i Rozwoju Wsi Żabinko na czele z Panią Agnieszką Gorzyńską przygotowały własną zagrodę, w której można było skosztować przygotowane wcześniej kluski z kapustą ,pyry z gzikiem smalec z mięsem oraz spróbować wyśmienitych dżemów.

W tym roku nie tylko do Żabna dostaliśmy zaproszenie, ale również na Dożynki w Krośnie za które bardzo dziękujemy. W Krośnie podobnie jak w Żabnie nie zabrakło Grupy Teatralno- Muzycznej ,,Happy,, oraz Powstającego Stowarzyszenia z zagrodą.  

 

 

 

2014

 

 

 

Dożynki 2013

....opis w budowie 

 

 

 

2013

 

 

 

 

 

Polityka cookies

Ten serwis korzysta z plików cookies do przechowywania informacji na twoim komputerze.

Czy akceptujesz?