64381920
Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

 

Telefony alarmowe
W razie wypadku dzwoń pod numer 911 z telefonu komórkowego lub stacjonarnego.

Twoje połączenie zostanie przekierowane 
do odpowiednich służb (policji, straży pożarnej lub służb medycznych).

 

Zespół Teatralno – Muzyczny „Happy” z Żabinka przywitał lato obchodami Świętojańskimi.

 

Świętojanki to święto obchodzone w najkrótszą noc w roku. Najważniejsze obrzędy świętojańskiej nocy związane były z rozpalaniem ognia i zanurzaniem się w wodzie. Obchodzone w okresie letniego przesilenia, było świętem jedności, połączenia ognia i wody, słońca i księżyca, mężczyzny i kobiety, urodzaju i płodności, miłości i radości, pełnym magii i wróżb. Inna nazwa tej wyjątkowej nocy to święto Kupały.

Odpowiednie powitanie lata miało zapewnić pomyślność zbiorów, dobrą pogodę i obfitość plonów. Jednocześnie młode dziewczęta i chłopcy wróżyli sobie, co w miłości przyniesie im gorące lato. Świętojańskie obrzędy musiały zaczynać się przy ognisku. Jedno większe lub kilka małych ognisk musiały być rozpalone ze świeżego drewna, nad brzegiem rzeki lub na szczycie wzgórza.
Do najpopularniejszych zwyczajów tej nocy należy rzucanie wianków na wodę. Ich puszczanie to wróżba dla panien i kawalerów, ponieważ dotyczy zamążpójścia i wyczekiwanej miłości.
W Noc Świętojańską szukano kwiatu paproci, który miał znalazcy przynieść wielkie szczęście, mądrość i zdolność widzenia wszystkich skarbów ukrytych
w ziemi. Niebieski kwiat paproci zakwita raz w roku - właśnie w Noc Świętojańską. Znaleźć go może podobno tylko człowiek odważny i prawy. Świętojański bukiet składał się najczęściej z siedmiu czarodziejskich roślin: bylicy, rosiczki, szałwii, łopianu, ruty, dziewanny i dziurawca. Miały one odstraszać złe duchy, chronić przed chorobą i gwarantować dobre zamążpójście.

Wianki, które uplotły dziewczyny z Zespołu „Happy” wykonane zostały z ziół
i kwiatów z pobliskich łąk miejscowości Żabinko. Atmosferę tego święta umożliwiła nam Sołtys wsi Baranówko Pani Maria Błaszyk, której serdecznie dziękujemy.

 

Anna Łuczak z Zespołem Teatralno – Muzycznym „Happy”

 

 

Galeria mediów

 

 

 Dzień Matki

  

NIE MA JAK U MAMY pod takim hasłem w dniu 27.05.2015 r po raz pierwszy odbył się uroczysty Dzień Matki w miejscowości Żabinko.
Po uroczystym przywitaniu gości wystąpiła młodzież z piosenką

,, Nie ma jak u mamy ” w wykonaniu J. Matecka i H. Łuczak.
W dalszej części wsłuchując się w treść wierszy o mamie czytanych przez młodzież z Zespołu Teatralno- Muzycznego „ Happy” wielu mamą zakręciła się łezka w oku.
Przy wspaniałym dźwięku gitary mogliśmy pośpiewać piosenki z czasów naszych mam. Na uroczystości pojawił się ciekawy a zarazem historyczny sprzęt muzyczny o nazwie „PA- TEFON” Muzyka płynąca z PATE- FONU umilała czas delektowania się wypiekami oraz wyjątkowym deserem jakim był naleśnik z truskawkami i bita śmietaną.
Wszystkie smakołyki wykonały panie ze Stowarzyszenia Kultury i Roz- woju Wsi Żabinko. Mamy z ogromnym uśmiechem na twarzach przyglądały się przedstawieniu przebranych za
bobasy młodzieży, która zapraszała do zabawnych konkursów.
Na pożegnanie każda mama otrzymała drewniany niezastąpiony sprzęt kuchenny zwany kopyścią.
Bardzo dziękujemy wszystkim mamą za udział i serdecznie zapraszamy za rok. Uroczystość przygotowało Stowarzyszenie Kultury i Rozwoju Wsi 
Żabinko wraz z Grupą Teatralno - Muzyczną „Happy”

 

Galeria mediów

 

 

IMPREZA KARNAWAŁOWO -CHARYTATYWNA NA RZECZ CHOREJ ZUZI Z ŻABINKA

W dniu 07.02.2015r Stowarzyszenie Kultury i Rozwoju Wsi Żabinko zorganizowało imprezę, z której dochód przeznaczony został na leczenie mieszkanki Żabinka.
Zuzia cierpi na obustronny rozszczep wargi i podniebienia, wrodzony brak kości łokciowej i zniekształcenie dłoni prawej, wady wrodzone kręgosłupa oraz skrzywienie odcinka lędźwiowego.
W takiej sytuacji potrzebne są pieniądze, ale również bardzo ważne jest żeby w tak trudnej sytuacji mieć świadomość że nie jest się samemu.
W tak małej miejscowości jak Żabinko mieszkańcy pokazali iż szczytny cel potrafi nas połączyć i zmobilizować do wspólnej pracy.
Na imprezie oprócz miłej atmosfery dobrej muzyki nie zabrakło loterii fantowej oraz licytacji.
Wszystkim ludziom dobrej woli dziękujemy za zaangażowanie wkład pracy, pomysły, przekazane pieniądze, podarowane losy na loterię i licytację.

Wszystkim bardzo dziękujemy.

Agnieszka Gorzyńska

 

Galeria mediów

 

Piknik w Żabinku 2014


Asterix i Obelix w Żabinku
Wszyscy chyba dobrze znamy te bajkowe postacie
Młodzież z Żabinka pod czujnym okiem Agnieszki Gorzyńskiej i Anny Łuczak
przygotowały piknik w którym , każdy "mały"i "duży" brał udział w zabawach i konkursach
sprawnościowych. Dla odważnych Panoramix przygotował magiczny napój dający nadludzką siłę

 

Galeria mediów

 

 

 

 

 

Polityka cookies

Ten serwis korzysta z plików cookies do przechowywania informacji na twoim komputerze.

Czy akceptujesz?